Pętle są używane w językach programowania do wielokrotnego wykonywania serii poleceń. Dwa popularne typy to pętle for i while. for pętle rozpocznij zliczanie od wartości początkowej, sprawdź wartość pod kątem jakiegoś warunku, wykonaj instrukcję i zwiększ wartość w następnej iteracji. Format jest następujący:
for(<wartość początkowa>; <wartość testowa>; <wartość zmiany>){
<instrukcja>;
}
Dlatego pętla for jak
for(i=0; i<10; i++){
printf(„%d”, i);
}
wypisze cyfry od 0 do 9 w tej samej linii (ponieważ \n nie jest używane), w ten sposób:
0123456789.
W przypadku pętli for warunek jest sprawdzany przed iteracją instrukcji w pętli, więc może się zdarzyć, że nawet pierwsza iteracja nie zostanie wykonana. Jeżeli warunek nie jest spełniony, wykonywanie programu po pętli jest kontynuowane.
UWAGA: Ważne jest, aby zwrócić uwagę na użycie operatora mniejszego niż (<) zamiast operatora mniejszego lub równego (<=), co pozwala na wykonanie pętli jeszcze raz, aż do i=10 . Jest to ważna koncepcja, która może prowadzić do błędów typu off-by-one. Zauważ też, że licznik zaczynał się od 0. Jest to powszechne w C i warto się do tego przyzwyczaić. Pętla while służy do iteracji po serii instrukcji, aż do spełnienia warunku. Podstawowy przykład jest następujący:
Pętle mogą być także zagnieżdżane jedna w drugiej.