printf

https://chacker.pl/

Język C zawiera wiele przydatnych konstrukcji dołączonych do biblioteki libc. Jedną z wielu powszechnie używanych konstrukcji jest polecenie printf, zwykle używane do wyświetlania wyników na ekranie. Istnieją dwie formy polecenia printf:

printf(<string>);

printf(<ciąg formatujący>, <lista zmiennych/wartości>);

Pierwszy format jest prosty i służy do wyświetlania prostego ciągu znaków na ekranie. Drugi format zapewnia większą elastyczność dzięki zastosowaniu typu formatu, który może składać się ze zwykłych znaków i symboli specjalnych, które pełnią funkcję obiektów zastępczych dla listy zmiennych występujących po przecinku. Często używane symbole formatów są wymienione i opisane w Tabeli  

Te typy formatów pozwalają programiście wskazać, w jaki sposób dane mają być wyświetlane na ekranie, zapisywane do pliku lub w inny sposób poprzez użycie rodziny funkcji printf. Załóżmy na przykład, że wiesz, że zmienna jest zmiennoprzecinkowa i chcesz mieć pewność, że zostanie  wydrukowana jako taka, a także chcesz ograniczyć jej szerokość, zarówno przed, jak i za zmiennoprzecinkową. W takim przypadku możesz użyć kodu w poniższym laboratorium w Kali, gdzie najpierw zmieniamy naszą powłokę na bash, a następnie pobieramy kod z GitHub za pomocą git clone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *