Co tylko ty robisz

“Wspomóż rozwój naszego Bloga. Kliknij w Reklamę. Nic nie tracisz a zyskujesz  naszą wdzięczność … oraz lepsze, ciekawsze TEKSTY. Dziękujemy”

Dynamiczna biometria rejestruje dynamiczny proces, a nie statyczną charakterystykę osoby. Dobrze znanym przykładem jest dynamika podpisu. Dynamika podpisu polega na rejestrowaniu prędkości i przyspieszenia dłoni osoby, ponieważ podpis jest zapisywany na specjalnym tablecie. Nie tylko kształt podpisu, ale dynamiczna charakterystyka ruchu podczas pisania podpisu uwierzytelnia ruchy osoby, które są niezwykle trudne do zasymulowania. Inną możliwością jest rozpoznanie cech głosu osoby, gdy jest ona proszona o przeczytanie na głos określonego tekstu. Kolejną alternatywą jest dynamika naciśnięć klawiszy podczas pisania na klawiaturze. Podobnie jak we wszystkich innych formach uwierzytelniania, dynamiczna biometria polega na wykluczeniu ataków przechwytywania i odtwarzania, w których na przykład nagranie czyjegoś głosu może zostać użyte do oszukania systemu rozpoznawania głosu. Podobnie, system dynamiki sygnatur może zostać oszukany przez odtwarzanie danych zarejestrowanych z autentycznej sygnatury.

Techniki szyfrowania pomagają utrudnić takie ataki. Eksperci ds. Bezpieczeństwa są zgodni co do tego, że dane biometryczne zapewniają silniejszą gwarancję uwierzytelnienia, ale ich wdrożenie na dużą skalę nie zostało jeszcze wykazane. To, czy ta technologia stanie się w końcu wszechobecna, może ostatecznie zależeć od jej społecznej i politycznej akceptacji, a także od ulepszonej technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *